srijeda, 15. veljače 2012.

How to create a classic Hollywood cat eye look

The perfect cat-eye liner look brings to mind those 1960's actresses that graced the silver screen.

1960's eyes make-up
Sophia Loren

I do cat eyes every day.
Eyeliner ... friend or foe? Eyeliner can be one of the best tools in your beauty arsenal, if you know how to use your weapon right. The way you should line your eyes has a lot to do with the shape of your eyes.

Applying eyeliner well takes concentration and a relaxed hand. I recommend starting with a pencil liner to get the hang of it, and possibly graduating to a liquid liner when you feel more confident. Because there are many variations of the cat-eye look, ranging from sharp, thin and pointed to fat and supersmudgy, there are as many techniques.
My cat-eye look
All you need is:

1. A steady hand. Don't even think about trying this at home if you're jacked up on coffee or in a rush. Take deep breaths and relax.

2. Black eyeliner. I'm using Bourjois eyeliners or Essence waterproof. I like this Guerlain Divinora eyeliner too - because it looks so elegant and the brush is needle sharp. Liquids rule.


3. A neutral eyeshadow -- peach or taupe. You don't want to add color to the lid or diffuse the cat eye by blending. I'm using MAC: wholesale benefit naked eyeshadow.4. Apply Mascara or False Eyelashes.

I always wear false eyelashes.
Let's do it:
Brush the neutral shadow on entire lid. Blend this color from your lids softly up to your brow bone, as your base shadow. You may want to add a bit of subtle shimmer under the arch of your eyebrow.
 
Starting on the inside of the eye, trace the black liquid eyeliner right along your upper lash line with a steady hand. The line should be ultra-fine. The only way to create a thicker line is to go back and add another right next to the first one. By doing this, you already have a straight line to follow. (It helps to gently pull the lid out to create a straight lash line.
You want to flip the line upwards at the end toward the temple. This is a very retro look and you can go more subtle and still get some oomph.
Add a boatload of mascara to TOP LASHES ONLY. I am talking like two, maybe even three coats. You might want to either add a few false eyelashes to the outer lashes OR just add more mascara there. The longer the lashes at the outer end, the more of a cat eye you get.Here is the result:
The look: Cat-eye


With love,


Idda van Munster


A special thanks to my friend Safet Hadzimusic for the photos.

Broj komentara: 36:

 1. Divno ti stoji tuš i baš ga fino naneseš.
  Nisam baš vješta sa šminkanjem.
  Za večeranji izlazak stavim uvijek tuš i crveni karmin.
  Sa karminima je dosta lakše ;)

  OdgovoriIzbriši
 2. Eh, ali meni su problem hooded eyes pa mi dio kapka uvijek pokrije ugao oka i crta koju povučem izgleda isprekidana :(
  Ali borim se. :D
  Fotke su krasne!

  OdgovoriIzbriši
 3. Na tebi to sve lijepo izgleda, ali nisu svake oči za to. Meni je trebalo sto godina da skontam kakav tačno oblik tuša da koristim. Mozda sam jos uvijek u dilemi XD

  OdgovoriIzbriši
 4. Sjajno, moj omiljeni način šminkanja očiju + crveni ruž na usne i savršeno :)

  OdgovoriIzbriši
 5. Odličan članak! Najbolji savjet koji sam prije koji mjesec pročitala za nanošenje tekućeg tuša i tuša uopće jeste da nikad, ali baš nikad ne zatežem kapak - jednom probala i nikad više, linija bude sva grbava. Ja tuš često nosim i na donjem kapku, npr. kao u ovom makeup-u: http://www.youtube.com/watch?v=4z8ijw6B9lY nekako mi bolje pristaje obliku oka. I btw, što nosiš na usnama na prvoj slici, preidvno ti stoji? :)

  OdgovoriIzbriši
 6. Imenjakinjo, nemam rijeci, stvarno si prelijepa i tus ti divno stoji...

  xx :)

  OdgovoriIzbriši
 7. Love the cat eye look! Flawless xo

  OdgovoriIzbriši
 8. Fantastic result!!!
  Have a nice day!

  Besos, desde España, Marcela♥

  OdgovoriIzbriši
 9. I just found your blog. I must say that I love your style and that you have such a classic and beautiful face!
  Love from Sweden

  OdgovoriIzbriši
 10. nice blog. im a new follower now :)

  come and follow back
  http://chicchoolee.blogspot.com/

  OdgovoriIzbriši
 11. Fenomelan je rezultat.I meni je to omiljeni način šmikanja očiju:)
  Prelepa si stvarno i odličan blog:)

  OdgovoriIzbriši
 12. Wow, you are such a beautiful lady!! :) You cat eye is perfect :).

  OdgovoriIzbriši
 13. Prekrasna si! Al ono stvarno si savršena! Može neki tutorial za frizuru?

  OdgovoriIzbriši
 14. My favourite look! You suit is so perfectly! :) You are so pretty! :) x

  OdgovoriIzbriši
 15. I love the cat eye look! Your photos are beautiful!

  OdgovoriIzbriši
 16. these kind of eye makeup is very trendy at the moment but it's a bit hard to apply :)

  http://rainbowgatherer.blogspot.com

  OdgovoriIzbriši
 17. great make up, I will buy a liquid eye liner tomorrow ! x

  OdgovoriIzbriši
 18. I can never make is as perfect as you did it!!! :(

  I'm following you, return love back?

  xo
  Anastasia

  OdgovoriIzbriši
 19. Perfect! :o I can do cat-eye too but not as good as you do it!


  if you like, please check my DIY Jeffrey Campbell Tick Studded Wedges.

  http://searchingforlbd.blogspot.com/2012/02/diy-jeffrey-campbell-tick-studded.html

  xx H

  OdgovoriIzbriši
 20. WOW you do the most perfect cat eyeliner I've ever seen! Have you done a post on your everyday makeup and how you acheive it/ what you use? I would love to see that!
  xXx

  OdgovoriIzbriši
 21. You've done a lovely job and pulled the look off so beautifully. Your makeup is flawless! I loved it! If you don't mind my asking, what lipstick or lip gloss were you wearing in these photos? The color is so beautiful =)

  OdgovoriIzbriši
 22. koje trepavice stavis? ja sam imala malo problema stim vise puta su otpale i tako hehe

  OdgovoriIzbriši
 23. Thanks for the tutorial. I simply adore your blog.
  I've always found that those years were super glamorous and stylish. Wish I could try it one day.

  pocket-full-of-candies.blogspot.com/

  OdgovoriIzbriši
 24. Divna si Aida...fascinantno izgledas...predivna si.
  Hvala na divnom članku...ali mene zanima koju podlogu kosristiš tj, puder, jer izgleda tako prirodno i lijepo.Zahvaljujem

  OdgovoriIzbriši
 25. До чего же хороша!))
  Aida, прихожу к Вам за вдохновением - смотрю, любуюсь и удивляюсь красоте, нежности и открытости...

  From Russia with Love Lana)

  OdgovoriIzbriši
 26. What lipstick are you wearing in the "here is the result" photo where you're looking out the window? So lovely!

  OdgovoriIzbriši
 27. U ARE SO Beautiful <3 im in the middle east and I once seen ur pic on one if the store product and i fell in luv with ur make up and ur perfect skin. anyways i hope u can talk about ur hair what product do you use and how u style it plz

  OdgovoriIzbriši
 28. I love the cat-eye but my eyes are too sensitive for makeup and especially eyeliner and mascara so I admire it from afar

  OdgovoriIzbriši
 29. This is written very well you are a very good writer. I am agree with you. Hope you will Carry own writing in the same way. Thumbs Up!

  Applying Eyeliner

  OdgovoriIzbriši
 30. Been following you for years...first on Twitter, now on Fb.....never get over how stunning you are...and you always inspire me.

  OdgovoriIzbriši
 31. Dobrý den, šťastní přátelé nového roku, je to můj rok svědectví. Zázrak se stále děje, přečtěte si mé zázračné svědectví. Nemohu ani vysvětlit, jak se to všechno stalo, funguje to jako slib Drigbinovie, velkého člověka, který Bůh zvykl přinést pravou lásku ke svému manželství s jeho kouzlem. Můj manžel podepsal rozvodový list před šesti lety poté, co kamarád navštívil náš domov. Žijeme v Marylandu v USA, po více než šest let jsme měli dvě děti společně, kvůli mým dvěma synům obětuji všechno, abych pracovala v manželství, po nějakém měsíci můj manžel přestal dělat věci tak, jak používá a kdy snažte se mu říct, že skončíme s bojem, jednoho dne se můj manžel podíval do očí a řekl, že je mezi námi. byl jsem tak překvapený, takže jsem se ho zeptal, co jsem udělal špatně, ale na straně, chtěl nový život. Miluju svého muže tolik, že jsem nemohl žít bez něj den po mé straně a moje děti mohou žít tam dál. Můj manžel odešel domů po dobu čtyř měsíců. žádné telefonní hovory nebo textové zprávy od něj. Byl jsem tak strach a plakal celý den a noc na dlaždici Jednoho dne přišel domů opil s některými doklady s ním Pokusím se s ním mluvit, ale spal, takže když spal, podíval jsem se na dokumenty, které jsem byl tak překvapen, že jsem viděla rozvodové papíry, takže jsem četl rozvodový papír a byl jsem tak šokován, že jsem viděl mé jméno na dokumentu. Následujícího dne se ho zeptám, co to znamená, ale on sám chtěl nový život sám, volal jsem ho a prosil ho, aby přestal, co dělá. že ráno přišla žena a řekla mi, že je můj manžel právník. Tak jsem ji pustil dovnitř, pak ji nechal vědět, co se děje, a ona by měla dostat právníka, ale já ji prosila, že nemám peníze nebo někoho, kdo může pomozte mi. Takže podepisuji rozvodový papír a to bylo, že v loňském roce mi starí přátelé řekli, že můj bývalý manžel nyní pracoval blízko svého domova a teď má s sebou novou ženu, rozhodl jsem se, byla. Byl jsem šokován, když jsem viděl toho stejného právníka, který jsem zíral plakat. Tvá přítelkyně mi pomohla zotavit mého manžela zpátky mi řekla o doktorovi igbinovii, jak pomáhal lidem tak chtít, tak chci domů a číst on-line blog o poradenství / rozvod, četl jsem svědectví od ženy, jménem Mary Michael, jak. Drigbinovia jí pomohla vrátit manželství zpět, nikdy jsem nevěřila kouzlu kouzel, ale rozhodla jsem se to zkusit. Takže jsem mu poslal zprávu na své e-mailové adresy doctorigbinovia93@gmail.com, před dvěma hodinami mi odpověděl, a řekla jsem mu všechno o mém manželském problému, udělal mi slib, že mi pomůže vrátit se ke mému manželovi zpět. Drigbinovia mě poučila a řekla mi, co mám dělat během těchto sedmi dnů oběda lásky kouzlo. Sleduji všechny pokyny a dělám to, co jsi mě požádal, abych se dobře ujal. Jen tři dny po lásce bylo oběd ve vzduchu, můj manžel mi zavolal neznámým číslem. Byl jsem tak překvapen, že můj manžel stále má své telefonní číslo, aby mě kontaktoval tak laskavě. Zpočátku byl můj manžel obezřetný a cítil se provinile, že mne i naše děti osamocil po mnoho měsíců, aniž bych řekl nic jiného, ​​než aby můj manžel Raymond přišel do kostela v kostele přes noc, aby se omluvil. Jsem velmi rád, že můj Farmily je na zádech, jsem vděčný za to, co mi Drigbinovia pomohla. Velmi doporučuji každému, kdo má problém s manželstvím nebo partnerem, kontaktujte jej dnes, abyste se rychle vrátili k vaší skutečné lásce.

  OdgovoriIzbriši