srijeda, 15. veljače 2012.

How to create a classic Hollywood cat eye look

The perfect cat-eye liner look brings to mind those 1960's actresses that graced the silver screen.

1960's eyes make-up
Sophia Loren

I do cat eyes every day.
Eyeliner ... friend or foe? Eyeliner can be one of the best tools in your beauty arsenal, if you know how to use your weapon right. The way you should line your eyes has a lot to do with the shape of your eyes.

Applying eyeliner well takes concentration and a relaxed hand. I recommend starting with a pencil liner to get the hang of it, and possibly graduating to a liquid liner when you feel more confident. Because there are many variations of the cat-eye look, ranging from sharp, thin and pointed to fat and supersmudgy, there are as many techniques.
My cat-eye look
All you need is:

1. A steady hand. Don't even think about trying this at home if you're jacked up on coffee or in a rush. Take deep breaths and relax.

2. Black eyeliner. I'm using Bourjois eyeliners or Essence waterproof. I like this Guerlain Divinora eyeliner too - because it looks so elegant and the brush is needle sharp. Liquids rule.


3. A neutral eyeshadow -- peach or taupe. You don't want to add color to the lid or diffuse the cat eye by blending. I'm using MAC: wholesale benefit naked eyeshadow.4. Apply Mascara or False Eyelashes.

I always wear false eyelashes.
Let's do it:
Brush the neutral shadow on entire lid. Blend this color from your lids softly up to your brow bone, as your base shadow. You may want to add a bit of subtle shimmer under the arch of your eyebrow.
 
Starting on the inside of the eye, trace the black liquid eyeliner right along your upper lash line with a steady hand. The line should be ultra-fine. The only way to create a thicker line is to go back and add another right next to the first one. By doing this, you already have a straight line to follow. (It helps to gently pull the lid out to create a straight lash line.
You want to flip the line upwards at the end toward the temple. This is a very retro look and you can go more subtle and still get some oomph.
Add a boatload of mascara to TOP LASHES ONLY. I am talking like two, maybe even three coats. You might want to either add a few false eyelashes to the outer lashes OR just add more mascara there. The longer the lashes at the outer end, the more of a cat eye you get.Here is the result:
The look: Cat-eye


With love,


Idda van Munster


A special thanks to my friend Safet Hadzimusic for the photos.

Broj komentara: 75:

 1. Divno ti stoji tuš i baš ga fino naneseš.
  Nisam baš vješta sa šminkanjem.
  Za večeranji izlazak stavim uvijek tuš i crveni karmin.
  Sa karminima je dosta lakše ;)

  OdgovoriIzbriši
 2. Eh, ali meni su problem hooded eyes pa mi dio kapka uvijek pokrije ugao oka i crta koju povučem izgleda isprekidana :(
  Ali borim se. :D
  Fotke su krasne!

  OdgovoriIzbriši
 3. Na tebi to sve lijepo izgleda, ali nisu svake oči za to. Meni je trebalo sto godina da skontam kakav tačno oblik tuša da koristim. Mozda sam jos uvijek u dilemi XD

  OdgovoriIzbriši
 4. Sjajno, moj omiljeni način šminkanja očiju + crveni ruž na usne i savršeno :)

  OdgovoriIzbriši
 5. Odličan članak! Najbolji savjet koji sam prije koji mjesec pročitala za nanošenje tekućeg tuša i tuša uopće jeste da nikad, ali baš nikad ne zatežem kapak - jednom probala i nikad više, linija bude sva grbava. Ja tuš često nosim i na donjem kapku, npr. kao u ovom makeup-u: http://www.youtube.com/watch?v=4z8ijw6B9lY nekako mi bolje pristaje obliku oka. I btw, što nosiš na usnama na prvoj slici, preidvno ti stoji? :)

  OdgovoriIzbriši
 6. Imenjakinjo, nemam rijeci, stvarno si prelijepa i tus ti divno stoji...

  xx :)

  OdgovoriIzbriši
 7. Love the cat eye look! Flawless xo

  OdgovoriIzbriši
 8. Fantastic result!!!
  Have a nice day!

  Besos, desde España, Marcela♥

  OdgovoriIzbriši
 9. I just found your blog. I must say that I love your style and that you have such a classic and beautiful face!
  Love from Sweden

  OdgovoriIzbriši
 10. nice blog. im a new follower now :)

  come and follow back
  http://chicchoolee.blogspot.com/

  OdgovoriIzbriši
 11. Fenomelan je rezultat.I meni je to omiljeni način šmikanja očiju:)
  Prelepa si stvarno i odličan blog:)

  OdgovoriIzbriši
 12. Wow, you are such a beautiful lady!! :) You cat eye is perfect :).

  OdgovoriIzbriši
 13. Prekrasna si! Al ono stvarno si savršena! Može neki tutorial za frizuru?

  OdgovoriIzbriši
 14. My favourite look! You suit is so perfectly! :) You are so pretty! :) x

  OdgovoriIzbriši
 15. I love the cat eye look! Your photos are beautiful!

  OdgovoriIzbriši
 16. these kind of eye makeup is very trendy at the moment but it's a bit hard to apply :)

  http://rainbowgatherer.blogspot.com

  OdgovoriIzbriši
 17. great make up, I will buy a liquid eye liner tomorrow ! x

  OdgovoriIzbriši
 18. I can never make is as perfect as you did it!!! :(

  I'm following you, return love back?

  xo
  Anastasia

  OdgovoriIzbriši
 19. Perfect! :o I can do cat-eye too but not as good as you do it!


  if you like, please check my DIY Jeffrey Campbell Tick Studded Wedges.

  http://searchingforlbd.blogspot.com/2012/02/diy-jeffrey-campbell-tick-studded.html

  xx H

  OdgovoriIzbriši
 20. WOW you do the most perfect cat eyeliner I've ever seen! Have you done a post on your everyday makeup and how you acheive it/ what you use? I would love to see that!
  xXx

  OdgovoriIzbriši
 21. You've done a lovely job and pulled the look off so beautifully. Your makeup is flawless! I loved it! If you don't mind my asking, what lipstick or lip gloss were you wearing in these photos? The color is so beautiful =)

  OdgovoriIzbriši
 22. koje trepavice stavis? ja sam imala malo problema stim vise puta su otpale i tako hehe

  OdgovoriIzbriši
 23. Thanks for the tutorial. I simply adore your blog.
  I've always found that those years were super glamorous and stylish. Wish I could try it one day.

  pocket-full-of-candies.blogspot.com/

  OdgovoriIzbriši
 24. Divna si Aida...fascinantno izgledas...predivna si.
  Hvala na divnom članku...ali mene zanima koju podlogu kosristiš tj, puder, jer izgleda tako prirodno i lijepo.Zahvaljujem

  OdgovoriIzbriši
 25. До чего же хороша!))
  Aida, прихожу к Вам за вдохновением - смотрю, любуюсь и удивляюсь красоте, нежности и открытости...

  From Russia with Love Lana)

  OdgovoriIzbriši
 26. What lipstick are you wearing in the "here is the result" photo where you're looking out the window? So lovely!

  OdgovoriIzbriši
 27. U ARE SO Beautiful <3 im in the middle east and I once seen ur pic on one if the store product and i fell in luv with ur make up and ur perfect skin. anyways i hope u can talk about ur hair what product do you use and how u style it plz

  OdgovoriIzbriši
 28. I love the cat-eye but my eyes are too sensitive for makeup and especially eyeliner and mascara so I admire it from afar

  OdgovoriIzbriši
 29. This is written very well you are a very good writer. I am agree with you. Hope you will Carry own writing in the same way. Thumbs Up!

  Applying Eyeliner

  OdgovoriIzbriši
 30. Been following you for years...first on Twitter, now on Fb.....never get over how stunning you are...and you always inspire me.

  OdgovoriIzbriši
 31. Dobrý den, šťastní přátelé nového roku, je to můj rok svědectví. Zázrak se stále děje, přečtěte si mé zázračné svědectví. Nemohu ani vysvětlit, jak se to všechno stalo, funguje to jako slib Drigbinovie, velkého člověka, který Bůh zvykl přinést pravou lásku ke svému manželství s jeho kouzlem. Můj manžel podepsal rozvodový list před šesti lety poté, co kamarád navštívil náš domov. Žijeme v Marylandu v USA, po více než šest let jsme měli dvě děti společně, kvůli mým dvěma synům obětuji všechno, abych pracovala v manželství, po nějakém měsíci můj manžel přestal dělat věci tak, jak používá a kdy snažte se mu říct, že skončíme s bojem, jednoho dne se můj manžel podíval do očí a řekl, že je mezi námi. byl jsem tak překvapený, takže jsem se ho zeptal, co jsem udělal špatně, ale na straně, chtěl nový život. Miluju svého muže tolik, že jsem nemohl žít bez něj den po mé straně a moje děti mohou žít tam dál. Můj manžel odešel domů po dobu čtyř měsíců. žádné telefonní hovory nebo textové zprávy od něj. Byl jsem tak strach a plakal celý den a noc na dlaždici Jednoho dne přišel domů opil s některými doklady s ním Pokusím se s ním mluvit, ale spal, takže když spal, podíval jsem se na dokumenty, které jsem byl tak překvapen, že jsem viděla rozvodové papíry, takže jsem četl rozvodový papír a byl jsem tak šokován, že jsem viděl mé jméno na dokumentu. Následujícího dne se ho zeptám, co to znamená, ale on sám chtěl nový život sám, volal jsem ho a prosil ho, aby přestal, co dělá. že ráno přišla žena a řekla mi, že je můj manžel právník. Tak jsem ji pustil dovnitř, pak ji nechal vědět, co se děje, a ona by měla dostat právníka, ale já ji prosila, že nemám peníze nebo někoho, kdo může pomozte mi. Takže podepisuji rozvodový papír a to bylo, že v loňském roce mi starí přátelé řekli, že můj bývalý manžel nyní pracoval blízko svého domova a teď má s sebou novou ženu, rozhodl jsem se, byla. Byl jsem šokován, když jsem viděl toho stejného právníka, který jsem zíral plakat. Tvá přítelkyně mi pomohla zotavit mého manžela zpátky mi řekla o doktorovi igbinovii, jak pomáhal lidem tak chtít, tak chci domů a číst on-line blog o poradenství / rozvod, četl jsem svědectví od ženy, jménem Mary Michael, jak. Drigbinovia jí pomohla vrátit manželství zpět, nikdy jsem nevěřila kouzlu kouzel, ale rozhodla jsem se to zkusit. Takže jsem mu poslal zprávu na své e-mailové adresy doctorigbinovia93@gmail.com, před dvěma hodinami mi odpověděl, a řekla jsem mu všechno o mém manželském problému, udělal mi slib, že mi pomůže vrátit se ke mému manželovi zpět. Drigbinovia mě poučila a řekla mi, co mám dělat během těchto sedmi dnů oběda lásky kouzlo. Sleduji všechny pokyny a dělám to, co jsi mě požádal, abych se dobře ujal. Jen tři dny po lásce bylo oběd ve vzduchu, můj manžel mi zavolal neznámým číslem. Byl jsem tak překvapen, že můj manžel stále má své telefonní číslo, aby mě kontaktoval tak laskavě. Zpočátku byl můj manžel obezřetný a cítil se provinile, že mne i naše děti osamocil po mnoho měsíců, aniž bych řekl nic jiného, ​​než aby můj manžel Raymond přišel do kostela v kostele přes noc, aby se omluvil. Jsem velmi rád, že můj Farmily je na zádech, jsem vděčný za to, co mi Drigbinovia pomohla. Velmi doporučuji každému, kdo má problém s manželstvím nebo partnerem, kontaktujte jej dnes, abyste se rychle vrátili k vaší skutečné lásce.

  OdgovoriIzbriši
 32. A GREAT THANKS TO DR.WEALTHY FOR CURING ME FROM GENITAL HERPES I AM SO HAPPY TO GIVE THIS TESTIMONY ARE YOU SUFFERING FROM THIS SICKNESS HERE IS DR WHO CAN HELP
  I can’t believe my genital herpes is really cured, oh is by this time last year I start feeling bad about my life, I feel pain everyday of my life am very happy now that am really cured I couldn’t have do this on my own I wish is not God that help me with my helper I was searching the internet about this sickness last 3month when I found about great doctor wealthy, the man that keep his words I write the man email about my problem immediately I get a reply from him asking me to fill a form which I immediately did and send back to him after some mins he reply me that he have work on my cure that I need to provide some materials, which can enable him to work on my cure which I did on the next day of it, after some hours he inform me that he have getting the things needed for the cure and he is about to go on with the curing spell he called me again after 50mins that he is done with the cure that I should check my body and also go for test I cant believe I was negative a big thanks to him am very happy now with my family you can also get your self cured too from this sickness by contacting him through his email: wealthylovespell@gmail.com or whatapp +2348105150446 follow his instagram @wealthylovespell1 He also have a herbal cure for 7 other DISEASES;
  1.HIV
  2.SHINGLES
  3.VIRAL HEPATITIS
  4.INFLUENZA
  5.IMPOTENCE,
  6.BARENESS/INFERTILITY,
  7.ANTHRAX
  8 HPV
  Contact him today and you will have a testimony…Good luck!

  OdgovoriIzbriši
 33. 바카라사이트 If you are going for best contents like I do, just pay a quick visit this site all the time because it
  offers feature contents, thanks


  OdgovoriIzbriši
 34. 카지노사이트윈 This article presents clear idea for the new people of blogging, that really how to do running a
  blog.


  OdgovoriIzbriši
 35. 토토사이트 Thanks a lot for sharing this with all folks you really realize what you’re talking approximately! Bookmarked. Please also visit my website =). We can have a link change agreement between us!

  OdgovoriIzbriši
 36. 토토 Incredible post I should state and much obliged for the data. Instruction is unquestionably a sticky subject. Be that as it may, is still among the main themes of our opportunity. I value your post and anticipate more.

  OdgovoriIzbriši
 37. Just desire tto say your article is as surprising.
  The clarity in your post is simply excellent and i could
  assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming
  post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work. 휴게텔

  OdgovoriIzbriši
 38. I've been looking for photos and articles on this topic over the past few days due to a school assignment, and I'm really happy to find a post with the material I was looking for! I bookmark and will come often! Thanks :D 먹튀신고

  OdgovoriIzbriši
 39. I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your site to check out the new stuff you post. 먹튀검증 I am writing on this topic, so I think it will help a lot. I leave my blog address below. Please visit once.!

  OdgovoriIzbriši
 40. This is really helpful post, very informative there is no doubt about it. I found this one pretty fascinating. 메이저사이트

  OdgovoriIzbriši
 41. These type of articles keeps the users interest in the website. I found this one pretty fascinating and it should go into my collection. I am Impressed. Please keep going to write more content… 온라인경마

  OdgovoriIzbriši
 42. Before Commenting, I wanna say thank you for providing this great information. I feel too good to read it this awesome blog. Keep sharing this type of content. 바카라사이트

  OdgovoriIzbriši
 43. We have read your blog. It was really informative and we have collected much knowledge that has assisted me a lot. People can also visit our website… 토토사이트

  OdgovoriIzbriši

 44. I was diagnosed as HEPATITIS B carrier in 2013 with fibrosis of the
  liver already present. I started on antiviral medications which
  reduced the viral load initially. After a couple of years the virus
  became resistant. I started on HEPATITIS B Herbal treatment from
  ULTIMATE LIFE CLINIC (www.ultimatelifeclinic.com) in March, 2020. Their
  treatment totally reversed the virus. I did another blood test after
  the 6 months long treatment and tested negative to the virus. Amazing
  treatment! This treatment is a breakthrough for all HBV carriers.

  OdgovoriIzbriši
 45. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely return. 안전놀이터

  OdgovoriIzbriši
 46. Exceptional post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Thanks 사설토토사이트

  OdgovoriIzbriši
 47. Seriously plenty of awesome advice!
  This was an outstanding blog post. I loved it. I’ll be back to read more. Thanks !

  my web page; 카지노사이트
  (mie)

  OdgovoriIzbriši
 48. I am sure this article has touched all the internet viewers, its really really
  pleasant piece of writing on building up new website. cab토토  OdgovoriIzbriši
 49. First of all, thank you for your post. Your posts are neatly organized with the information I want, so there are plenty of resources to reference. I bookmark this site and will find your posts frequently in the future. Thanks again ^^
  I needed several examples to write an article on this subject, and your article was of great help to me
  카지노

  wep

  OdgovoriIzbriši
 50. As I am looking at your writing, keonhacai I regret being unable to do outdoor activities due to Corona 19, and I miss my old daily life. If you also miss the daily life of those days, would you please visit my site once? My site is a site where I post about photos and daily life when I was free.

  OdgovoriIzbriši
 51. Your post is very helpful and information is reliable. I am satisfied with your post. Thank you so much for sharing this wonderful post. If you have any assignment requirement then you are at the right place. 메이저사이트

  OdgovoriIzbriši
 52. I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently. I’m quite sure I’ll learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next. 스포츠토토

  OdgovoriIzbriši
 53. Incredible post I should state and much obliged for the data. Instruction is unquestionably a sticky subject. Be that as it may, is still among the main themes of our opportunity. I value your post and anticipate more. 메이저저사이트

  OdgovoriIzbriši
 54. I'm so happy to finally find a post with what I want. 안전놀이터순위 You have inspired me a lot. If you are satisfied, please visit my website and leave your feedback.

  OdgovoriIzbriši
 55. I accidentally searched and visited your site. I still saw several posts during my visit, but the text was neat and readable. I will quote this post and post it on my blog. Would you like to visit my blog later? 메이저놀이터추천


  OdgovoriIzbriši
 56. I’m very pleased to discover this site. I want to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely savored every part of it and i also have you saved as a favorite to see new information on your blog. 먹튀사이트

  OdgovoriIzbriši
 57. GET OUT OF FINANCIAL MESS WITH THE HELP OF drbenjaminfinance@gmail.com

  I have been in financial mess for the past months, I’m a single mum with kids to look after. My name is REBECCA MICHAELSON, and am from Ridley Park, Pennsylvania. A couple of weeks ago My friend visited me and along our discussion she told me about DR BENJAMIN OWEN FINANCE of (drbenjaminfinance@gmail.com); that he can help me out of my financial situation, I never believed cause I have spend so much money on different loan lenders who did nothing other than running away with my money. She advised, I gave it a try because she and some of her colleagues were rescued too by this Godsent lender with loans to revive their dying businesses and paying off bills. so I mailed him and explain all about my financial situation and therefore took me through the loan process which was very brief and easy.. After that my loan application worth $78,000.00USD was granted, all i did was to follow the processing and be cooperative and today I am a proud business owner sharing the testimony of God-sent Lender. You can as well reach him through the Company WhatsApp +19292227023 Email drbenjaminfinance@gmail.com

  OdgovoriIzbriši
 58. Really no matter if someone doesn't be aware of after that its up to other users that they will help, so here it takes place 토토사이트추천.

  OdgovoriIzbriši
 59. Your post is very interesting to me. Reading was so much fun. I think the reason reading is fun is because it is a post related to that I am interested in. Articles related to 메이저놀이터순위 you are the best. I would like you to write a similar post about !

  OdgovoriIzbriši
 60. Hello! Nice to meet you, I say . The name of the community I run is 먹튀검증사이트, and the community I run contains articles similar to your blog. If you have time, I would be very grateful if you visit my site .

  OdgovoriIzbriši
 61. We stumbled over here by a different website and thought I might check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to finding out about your web page again. 안전놀이터모음

  OdgovoriIzbriši
 62. One evening, i was reading a blog of how so many people got this blank card online when i was trying to search for a new job, but it didn't seem clear to me so i ignored. Three days later, i was so surprised to see a comment by my cousin on how he got the blank card worth Thousand Dollars and without hesitation i gave him a call to come over to the house to tell me more about the card and he told me that its a miracle that i needed to per-take. He gave me the email address of the hackers and i contact them for the card and they responded and told me all the procedures and terms of the card which was also what my cousin told me, i agreed and completed their requirement to get the card. Four days later, i heard knock on my door an behold was the courier agent who brought the parcel to my house and today i am rich and i thank God to this hackers and to my cousin brother who lead me to them. It might sounds odd but you can get yours via email: darkwebcyberhackers@gmail.com OR darkwebcyberhackers@yahoo.com or WhatsApp: +18033921735

  OdgovoriIzbriši
 63. Good morning!! I am also blogging with you. In my blog, articles related to are mainly written, and they are usually called 메이저사이트. If you are curious about , please visit!!

  OdgovoriIzbriši
 64. When did you start writing articles related to ? To write a post by reinterpreting the 메이저안전놀이터 I used to know is amazing. I want to talk more closely about , can you give me a message?

  OdgovoriIzbriši
 65. I always think about what is. It seems to be a perfect article that seems to blow away such worries. 먹튀검증사이트 seems to be the best way to show something. When you have time, please write an article about what means!!

  OdgovoriIzbriši
 66. I accidentally searched and visited your site. I still saw several posts during my visit, but the text was neat and readable. I will quote this post and post it on my blog. Would you like to visit my blog later? 토토사이트순위

  OdgovoriIzbriši
 67. I was impressed by your writing. Your writing is impressive. I want to write like you.안전놀이터 I hope you can read my post and let me know what to modify. My writing is in I would like you to visit my blog.


  OdgovoriIzbriši
 68. From some point on, I am preparing to build my site while browsing various sites. It is now somewhat completed. If you are interested, please come to play with 토토사이트!!


  OdgovoriIzbriši